koparka kryptowalut dobór karty graficznej

Koparka Kryptowalut – Dobór Karty Graficznej

Dobór karty graficznej do koparki kryptowalut wydaje się wyborem z pozoru łatwym. Jest jednak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas dobierania optymalnej karty.

Wydajność Karty Graficznej

Karty graficzne o podobnej nazwie np. GTX 1060 potrafią znacznie różnić się parametrami. Producenci nie podają w parametrach kart informacji od ilości haszy na sekundę – czyli jednostek odnoszących się do wydobycia kryptowalut. Trudno się dziwić, graficzne produkowane są głównie na potrzeby szeroko pojętej branży gamingowej. Zakup niektórych kart na potrzeby kopania kryptowalut jest pozbawiony sensu ze względów ekonomicznych. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie ocenić jaką wydajność kopania ma dana karta graficzna. Cena teoretycznie jest pewnym wskaźnikiem pozwalającym ocenić czy karta X jest bardziej wydajna od Y, ale nie wiadomo jak odczytywać tę różnicę. Ceny kart o podobnym nazewnictwie mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Najlepszym sposobem jest przetestowanie różnych kart – ale jest to metoda droga i z tego powodu raczej trudno dostępna.

Wskazówka; Jeśli chcesz kupić wydajną kartę, pewną wskazówką może być jej cena – im wyższa cena karty, tym teoretycznie wyższa wydajność kopania.

Wady sugerowania się ceną; Nigdy nie wiesz jaka jest faktyczna wydajność karty. Możesz również trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy sprzedadzą Ci kartę o słabej wydajności kopania w cenie dużo droższej karty. Możesz również napotkać trudności związane z optymalnym doborem zasilacza do takiego zestawu.

Moc Karty Graficznej

Ściślej pisząc: moc elektryczna pobierana przez kartę graficzną, lub zestaw kart graficznych – z wyłączeniem mocy pobieranej przez pozostałe podzespoły bazowe koparki kryptowalut. Teoretycznie producenci niektórych kart podają moc elektryczną, jaką pobierają ich karty i na tej podstawie dużo łatwiej można dobrać zasilacz do całego zestawu. Nasze testy pokazują jednak, że moc pobierana przez karty, które są przecież bardziej „wysilone” podczas wydobywania kryptowalut, może znacznie odbiegać (procentowo) od mocy, jaką deklaruje producent. Lepiej wziąć to pod uwagę i wyposażyć się w nieco mocniejszy zasilacz.

Stabilność Pracy Karty Graficznej

Mieliśmy do czynienia z wieloma kartami graficznymi i prawdę mówiąc spisywały się różnie. Krótko mówiąc: karty można podzielić na takie, które sprawiają problemy podczas wydobywania kryptowalut i takie, które ich nie sprawiają. Problemy dotyczą najczęściej niestabilnej lub nierównej pracy, skoków wydajności, skoków temperatury. W niektórych kartach pojawiają się problemy ze sterownikami. Nie każda karta w koparce kryptowalut będzie działała poprawnie.

Możliwość Optymalizacji Karty Graficznej

Karty graficzne w koparkach kryptowalut znacznie różnią się możliwościami ich optymalizacji. Mamy do czynienia z kartami, które świetnie nadają się do wydobywania jednych kryptowalut, a dużo gorzej do wydobywania innych. W optymalizacji kart chodzi głównie o:

  • optymalizację wydajności kart – zwiększenie hashrate
  • optymalizację zużycia energii elektrycznej – zmniejszenie zużycia energii przy jednoczesnym podniesieniu wydajności kart
  • optymalizację temperatury – zmniejszenie temperatury i obniżenie podatności karty na nadmierne nagrzewanie się przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii i zwiększeniu wydajności wydobycia kryptowalut
  • optymalizację żywotności – chodzi o takie optymalizowanie pracy karty, żeby przedłużyć jej „życie.

Sposób Odprowadzania Ciepła

Ograniczenie nadmiernego nagrzewania się kart jest szalenie ważnym elementem budowy wydajnej i trwałej kryptokoparki. Jak pewnie zauważyłeś karty graficzne potrafią znacznie różnić się budową i systemem odprowadzania ciepła. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Jaka budowa karty jest optymalna w zakresie jej chłodzenia?” ponieważ wizualny wygląd zewnętrzny karty wcale nie informuje nas o fizycznych parametrach jej pracy i sposobie odprowadzenia ciepła. Tego czy dana karta nadaje się do koparki kryptowalut można dowiedzieć się dopiero podczas jej testowania.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, mianowicie: praca wentylatorów. Mieliśmy do czynienia z kartami, które przy porównywalnej wydajności znacznie różniły się poziomem emitowanego hałasu. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób, które koparki kryptowalut mają u siebie w domu lub mieszkaniu i zależy im na możliwie cichym sprzęcie wydobywczym.

Uniwersalność Kart Graficznych

Czasami warto stawiać na zakup kart możliwie uniwersalnych. Karta uniwersalna to dla nas karta, która dobrze sprawdza się przy wydobywaniu różnych kryptowalut. Karty uniwersalne mają taką zaletę, że pozwalają na szybką zmianę wydobywanej kryptowaluty – jeżeli spada opłacalność wydobycia jednej kryptowaluty, to z powodzeniem można „przełączyć” koparkę na wydobywanie innej, bez wyraźnej utraty wydajności kopania.

Zalety kart uniwersalnych: Pozwalają na zmianę wydobywanej kryptowaluty, co daje nam większą finansową stabilność wydobycia.

Wady kart uniwersalnych: Są zwykle droższe i mniej wydajne niż konkretny rodzaj kart „dedykowanych” do wydobycia konkretnej kryptowaluty.

Dostępność Sterowników i Sposób ich Dystrybucji

Producenci kart mają różne podejście do aktualizacji sterowników swoich kart graficznych, podobnie jak producenci smartfonów mają różne podejście do aktualizacji systemów operacyjnych w smartfonach. W Kryptokoparka.pl stawiamy tylko na takie dystrybucje, które zapewniają naszym Klientom największą stabilność i elastyczność.

Stosunek Cena/Jakość

To jest najlepszy parametr do oceny kart graficznych. Kupując różne karty graficzne testujemy ich możliwości, wydajność, zużycie energii, stopień nagrzewania, odprowadzanie ciepła, hałas, możliwości optymalizacji, uniwersalność i na tej podstawie jesteśmy w stanie proponować naszym Klientom najlepsze możliwe rozwiązania w najlepszej możliwej cenie.

Podsumowanie

Zdajemy sobie sprawę, że Ty jako czytelnik chciałbyś widzieć w tym wpisie listę polecanych przez nas modeli kart do zastosowania w koparkach kryptowalut. Sprawa nie jest jednak tak prosta jak się wydaje. Zastosowanie konkretnej karty powinno być uzależnione od Twoich oczekiwań, możliwości i wiedzy.

Wiemy, które karty z pewnością nie nadają się do zastosowania, a które warto wziąć pod uwagę, ale ta wiedza nie wzięła się znikąd… Setki tysięcy złotych wydaliśmy na zakupy i testowanie kart. Zainwestowaliśmy setki godzin w ich testowanie i dokonywanie pomiarów, po to, żeby dostarczać naszym Klientom jak najlepiej zoptymalizowane rozwiązania.

Wnioski: Jeżeli bardzo dobrze znasz się na sprzęcie komputerowym i masz sporo wolnej gotówki, to możesz samodzielnie zbudować własną koparkę kryptowalut i rozpocząć przygodę z wydobyciem. W dużym uproszczeniu: im więcej wydasz na karty graficzne, tym wyższa powinna być ich wydajność

Jeśli jednak nie masz ponadprzeciętnej wiedzy, to samodzielna budowa koparki kryptowalut jest bardzo karkołomnym pomysłem, który w dodatku może okazać się bardzo drogi w realizacji jeśli nie przetestowałeś samodzielnie wielu modeli kart.

Jeśli poważnie myślisz o zakupie koparki kryptowalut, to może dobrze byłoby gdybyś rozważył zakup gotowego, profesjonalnie przygotowanego sprzętu zbudowanego na sprawdzonych i przetestowanych podzespołach o potwierdzonej jakości i wydajności. Takie koparki kryptowalut znajdziesz w naszym sklepie >>>

Jeśli interesują Cię inne opcje cenowe/wydajnościowe, to wyślij do nas zapytanie przez formularz kontaktowy >>> na pewno znajdziemy optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Sprawdź nasze najnowsze produkty!

Promocja - 80%
497,00  97,00 
Promocja - 75%
Brak w magazynie
Promocja - 88%
1 997,00  249,00 
Promocja - 62%

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *