podłączenie koparki kryptowalut w domu

Podłączenie Koparki Kryptowalut w Domu – Temperatura i Wilgotność

Podłączenie koparki kryptowalut w domu jest łatwe i bezproblemowe – jednak warto wiedzieć w jaki sposób uruchomienie kryptokoparki wpływa na temperaturę i wilgotność o czym więcej dowiesz się czytając ten wpis.

O ile koparka kryptowalut podnosi temperaturę w pomieszczeniu?

Temperatura w pomieszczeniu zależy od temperatury otoczenia kryptokoparki, kubatury pomieszczenia, i przewiewu w pomieszczeniu. Przykładowo kryptokoparka na 6 kart graficznych, z zasilaczem o mocy maksymalnie 1200W, ustawiona w pomieszczeniu o powierzchni 10 metrów kwadratowych i wysokości 2,5 metra podnosi temperaturę z 22 stopni celsjusza w pomieszczeniu do około 25 stopni celsjusza przy lekko uchylonym u góry oknie i temperaturze zewnętrznej 22 stopnie.

Jeżeli w pomieszczeniu jest przeciąg, lub „silny ciąg” powietrza do kratki wentylacyjnej to temperatura może wzrosnąć tylko o około 0,5 stopnia celsjusza w całym pomieszczeniu. Podobnie zadziała dodatkowy wentylator skierowany na kryptokoparkę.

Oczywiście im bliżej kryptokoparki tym wyższa temperatura jej otoczenia. Same karty graficzne nagrzewają się nawet do około 72 stopni celsjusza.

Czy można jakoś dodatkowo chłodzić koparkę kryptowalut?

Tak, oczywiście. Często wystarcza uruchomienie wentylatora stojącego (takiego z hipermarketu) o średnicy mniej więcej 40-50cm. Zużywa on relatywnie niewiele mocy i bardzo dobrze spełnia swoją role nawet podczas chłodzenia kilku kryptokoparek w ciasnym pomieszczeniu. Jeżeli temperatura na zewnątrz pomieszczenia jest wysoka i w samym pomieszczeniu konieczne jest zastosowanie klimatyzatora, to oczywiście można to zrobić, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że jeden klimatyzator na takie pomieszczenie zużyje tyle samo energii elektrycznej co jedna kryptokoparka, co może pozbawić Cię możliwości podłączenia dodatkowej koparki kryptowalut.

Czy jest konieczność dodatkowego chłodzenia koparki kryptowalut?

Przy jednej kryptokoparce w pomieszczeniu około 10 metrów kwadratowych i wysokości 2,5 metra, zwykle nie jest wymaganie dodatkowe chłodzenie.

Czy ciepło wydzielane przez koparkę kryptowalut da się jakoś sensownie wykorzystać?

Oczywiście, że tak. W Polsce mamy taki klimat, który zmusza nas do dogrzewania mieszkań i domów (w szczególności domów) przez około 8 miesięcy w roku. Oczywiście ogrzewanie generuje znaczne koszty bez względu na to czy opalasz węglem, olejem opałowym, czy gazem. Dogrzewanie domu grzejnikami elektrycznymi jest bardzo kosztowne, ponieważ wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej.

Jeśli posiadasz koparki kryptowalut, to możesz z powodzeniem dogrzewać nimi mieszkanie lub dom, albo przynajmniej część domowych pomieszczeń nie martwiąc się o koszty energii elektrycznej, ponieważ kryptokoparka nie dość, że ogrzewa to jeszcze zarabia dla Ciebie pieniądze.

Oczywiście, dogrzanie większych pomieszczeń, będzie wymagało posiadania większej ilości kryptokoparek ale… życzymy Ci, żebyś miał ich jak najwięcej, bo to się po prostu bardzo opłaca.

Czy koparka kryptowalut wydziela jakieś nieprzyjemne zapachy?

Koparka jest praktycznie bezwonna – nawet rozgrzane kart graficznych do temperatury 73 stopnie Celsjusza nie powoduje wydzielania zapachów.

Jaka jest optymalna temperatura pracy koparki kryptowalut?

Optymalnie byłoby, gdyby kryptokoparka pracowała w temperaturze pokojowej, a temperatura kart nie przekraczała 55 stopni celsjusza.

Jaka jest optymalna wilgotność pracy koparki kryptowalut?

Zdecydowanie najlepszą wilgotnością jest wilgotność 40-70%. Sama kryptokoparka osusza powietrze w pomieszczeniu, dlatego dobrze jest zapewnić możliwie stały dopływ świeżego powietrza, w postaci rozszczelnionego okna, czy odpowietrznika w profilach okiennych. Jeżeli powietrze będzie zbyt suche, to nie powinno to stanowić zagrożenia dla koparki. Bardziej niebezpieczne jest „gęste” wilgotne powietrze np. w pomieszczeniach gdzie mocno grzeją grzejniki i jest dużo wilgotnych kwiatów, oraz bardzo szczelne okna. Takich warunków lepiej unikać.

W jaki sposób ustawiać koparki kryptowalut?

Każda kryptokoparka powinna mieć zapewniony jak największy przepływ powietrza, przynajmniej z trzech stron, oraz 15 cm przestrzeni dzielącej ścianę i krawędź kryptokoparki po stronie zewnętrznych wentylatorów chłodzących.

W praktyce najlepiej ustawiać kryptokoparki na regałach magazynowych (dostępnych w hipermarkecie budowlanym), lub na regałach meblowych, stołach, biurkach i domowych komodach.

Warto jest oczywiście zadbać o to, żeby przewody elektryczne oraz sama kryptokoparka stała w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci, oraz była zabezpieczona przed przewróceniem, lub upadkiem – w praktyce najlepiej sprawdzają się paski ściągające, które dodatkowo zabezpieczają sprzęt przed losowymi zdarzeniami tego typu.

Sprawdź nasze najnowsze produkty!

Promocja - 80%
497,00  97,00 
Promocja - 75%
Brak w magazynie
Promocja - 88%
1 997,00  249,00 
Promocja - 62%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *