podłączenie koparki kryptowalut

Podłączenie Koparki Kryptowalut w Domu – Zasilanie Elektryczne

Podłączenie koparki kryptowalut wymaga zgromadzenia pewnych podstawowych informacji na temat układu zasilania. W tym wpisie odpowiemy na kwestie techniczne dotyczące podłączenia elektrycznego koparki kryptowalut w domu lub mieszkaniu.

Jak podłączyć koparkę kryptowalut?

Koparka kryptowalut tak jak zwykły komputer wymaga zasilania ze standardowego gniazda 230V prądu przemiennego. Gniazdo koniecznie powinno być wyposażone w bolec ochronny/uziemiający (patrz zdjęcie poniżej). Samo podłączenie koparki kryptowalut wymaga pewnego zamocowania wtyczki zasilającej w gnieździe 230V – to wszystko 🙂

Ile koparek kryptowalut mogę podłączyć do 1-go gniazda elektrycznego?

Zasadniczo zależy to od mocy znamionowej koparki, przekroju przewodu zasilającego gniazdo, oraz dobranego zabezpieczenia obwodu. W budynkach wyprodukowanych po 2000 roku zwykle są stosowane gniazda 16A, zabezpieczone wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym o prądzie znamionowym 16A (potocznie nazywanym bezpiecznikiem), a przewód je zasilający ma przekrój żyły miedzianej 2,5mm2. Taka konfiguracja pozwala na podłączenie 4 koparek kryptowalut o mocy maksymalnej do 900W każda. W praktyce w pełni bezpiecznie można podłączyć 3 koparki na jeden taki obwód zachowując duży zapas mocy.

Ile koparek kryptowalut mogę podłączyć w mieszkaniu?

W mieszkaniu możesz podłączyć tyle koparek na ile pozwala moc umowna (najczęściej widoczna na rachunku z zakładu energetycznego – patrz zdjęcie poniżej) i warunki techniczne. Zwykle jest tak, że instalacja elektryczna jest wykonana w sposób uniemożliwiający znaczne przekroczenie mocy umownej, choć da się ją w jakims stopniu przekroczyć. Jeśli jednak przekroczysz w danym miesiącu moc umowną, to zakład energetyczny może naliczyć dodatkowe opłaty z tytułu wykorzystania przez Ciebie większej ilości energii niż ilość na jaką się z zakładem „umówiłeś”.

Jak to dokładnie policzyć?

Weźmy przykład powyżej. Moc umowna wynosi 5kW, czyli 5000W (Watów). Taki przydział mocy oznacza, że wolno Ci pobierać maksymalnie 5000W w ciągu każdej godziny pracy urządzeń elektrycznych w Twoim mieszkaniu (czyli 5kWh – 5 kilowatogodzin). Zakładając, że miesiąc ma 30 dni, mógłbyś zużyć łącznie:
5kW * 24h * 30dni = 3600kWh / miesiąc

Gdybyś podłączył 5 koparek kryptowalut, z których każda zużywa 800W energii, to łącznie zużywałbyś 4kW w ciągu każdej godziny pracy tych urządzeń. Oczywiście użytkując mieszkanie pewnie używasz żelazka, odkurzacza, pralki, lodówki, czajnika bezprzewodowego i masy innych urządzeń elektrycznych – nie ma to jednak wielkiego znaczenia, ponieważ pozostałych urządzeń używasz raz na jakiś czas i dopóki nie przekroczysz 3600kWh zużytej energii w danym miesiącu to wszystko jest ok.

Warto jednak zadbać, żeby koparki kryptowalut były podłączone do różnych obwodów, ponieważ w momencie uruchomienia np. żelazka w obwodzie w którym pracują już 4 koparki, zadziała zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, które wyłączy dany obwód. Lepiej unikać tego typu sytuacji.

Na co zwrócić uwagę zanim zdecyduję się na koparkę kryptowalut w domu?

Ponieważ w domu / mieszkaniu praktycznie nie użytkuje się urządzeń dużej mocy w trybie ciągłym, podłączenie kilku, a nawet kilkunastu koparek kryptowalut nie stanowi żadnego problemu – są to po prostu komputery obliczeniowe, które zużywają więcej energii niż zwykły komputer stacjonarny i pracują w trybie ciągłym 24h na dobę – to odróżnia kryptokoparki od innych urządzeń domowych.

Czy wystarczy mi „prądu” dla koparki kryptowalut?

Dla kilku kryptokoparek w mieszkaniu z pewnością wystarczy.

Ile zapłacę za prąd używając koparki kryptowalut?

Zakładając, że posiadasz jedną mocną kryptokoparkę (o dużej mocy obliczeniowej), która zużywa 800W na godzinę i pracuje 24h na dobę, a koszt 1kWh (1 kilowatogodzina) wynosi 0,60zł, to energia elektryczna będzie kosztować Cię:
0,8kW * 24h * 30dni = 576kWh
576kWh * 0,60zł = 345,60zł
Za cały miesiąc pracy kryptokoparki zapłacisz jedynie niespełna 350zł

Podsumowanie – Podłączenie koparki kryptowalut w domu

Zakup jednej lub kilku koparek kryptowalut i stworzenie własnego małego krypto-imperium we własnym mieszkaniu czy domu to sprawa prosta i bezproblemowa.

Jeżeli będziesz planował zakup większej ilości kryptokoparek i myślisz o ich rozmieszczeniu w różnych lokalizacjach, to nasz doradca techniczny pomoże Ci ocenić warunki techniczne pod kątem uruchomienia własnej kopalni w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Wystarczy, że skonsultujesz się z nami po zamówieniu pierwszej kryptokoparki za pośrednictwem naszej strony.

Sprawdź nasze najnowsze produkty!

Promocja - 80%
497,00  97,00 
Promocja - 75%
Brak w magazynie
Promocja - 88%
1 997,00  249,00 
Promocja - 62%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *